Tuz Lambası Faydaları Nelerdir ?

tuz-lamba-faydaları

Tuz lambası faydaları, konusuna başlamadan önce kaya tuzunun etkilerinin nasıl keşfedildiği konusuna değinelim.

Kaya Tuzunun Faydaları Nasıl Keşfedildi ?

II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da bulunana birçok tuz mağarası öncelikli sığınaklar haline gelmişti. Hava saldırılarında, düşman baskınlarında buralara saklanılırdı. Tuz mağaralarına saklanan insanların içinden solunum rahatsızlığı bulunanlar burada daha rahat nefes aldıklarını farkettiler. Bu keşif sonrası tuz mağaralarına solunum rahatsızlığı bulunanlar için tuz hastanesi kurmaya başlanılmıştır. Kaya tuzunun nefes darlığına olan faydasının bu şekilde bulunduğu söylenilmektedir.

tuz-lambası-faydaları

Tuz Lambasının Faydası

Tuz lambası ise kaya tuzunun içerisinin oyulup lamba yerleştirilerek ve tabanının zemine düzgün koyulabilmesi için düzlenerek yapılmasından oluşturulmaktadır. İçerisine yerleştirilen ampul yandığı zaman ısı verir. Bu ısı kaya tuzunu ısıtır. Kaya tuzu ısındığı zaman etkisi daha da artar ve solunum sıkıntısı bulunan (astım, bronşit, nefes darlığı, saman nezlesi vb.) hastalar daha rahat nefes almaktadır.

Sadece Solunum Rahatsızlığı Olanlara mı Faydalı ?

https://tuzlambadiyari.com/ Tuz lambası adından anlaşılacağı gibi kaya tuzundan oluşmaktadır. Kaya tuzları yapıları gereği ortamdaki fazla nemi üzerine çekmektedir. Yani odadaki nem dengesini sağlar. Bununla birlikte havaya insan sağlığı için önemi hayli fazla olan negatif iyon verir. Havada dolaşan toz ve akarları yere indirir. Kısacası odanızın havasını temizler.

Peki Tuz Lambasını Nasıl Kullanacağız ?

Kullanımı oldukça basit ve kolaydır. Her gece yatmadan 1 saat evvel fişe takılmalı ve sabaha kadar açık kalmalıdır. Bu şekilde düzenli kullanımda daha etkili sonuç alınmaktadır. (24 saat boyuncada yakabilirsiniz.)

Hangi Tuz Lamba Modelini Seçmeliyim ?

Seçim yapılırken ne amaçla kullanılacak buna karar verilip öyle alınmalı. Dekoratif ya da hediye için seçilecek tuz lambası görsel olarak önemli olacağı için dekoratif tuz lambalarımızdan seçebilirsiniz. Himalaya tuz lambası yandığı zaman çok hoş bir ışık verir. Abajur, Gaz Lambası gibi dairesel modeller gayet şık durur.

Eğer solunum yolu rahatsızlığı ya da odaki havanın temizlenmesi için alınacaksa Çankırı Kaya Tuzundan Yapılan Doğal Modellerimizi kullanılacak odanın metrekaresine göre tercih edebilirsiniz. Görsel ve şekil olarak dekoratif modellere kıyasla düşük kalmakta ancak etki olarak kat kat üstün durumdadır. Çünkü Çankırı Kaya Tuzu diğer kaya tuzlarına göre daha temiz ve mineral oranları dengelidir, içinde bulunduğu taş yoğunluğu, ağır metaller oldukça azdır. (Sadece öneridir. Son karar sizindir.)

Temizliği Nasıl Yapılır ?

https://tuzlambadiyari.com/ Tuz Lamba sını haftada 1 kez hafif nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Suyun altına tutup yıkamanızı önermemekteyiz.

Bizleri sosyal medya üzerinden takip edip indirim, kampanya ve yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Tuz Lamba Diyarı Facebook Sayfası https://www.facebook.com/tuzlambadiyarii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhabalar...
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim.