Tuz Lambasının Faydaları

tuz-lambasinin-faydalari

Tuz lambalarının en önemli yararı bu lambaların kullanıldıkları alandaki hava kalitesini arttırmalarıdır. Bu bakımdan Tuz Lambasının Faydaları hakkında bilgi verilirken doğal olarak bu konuya yoğunlaşılacaktır. Temel iyileşme faktörü hava kalitesini artırmaktır ama bunu nasıl sağlamaktadır?

Tuz lambalarının temel işlevlerini yerine getirebilmeleri için ısınmaları gerekmektedir. Bunu da tuz lambasının içine konan bir ampul sağlamaktadır. Isınan tuz çevresine negatif iyon yayar. Ortamda negatif iyon sayısının artması ile birlikte etkileri görülmeye başlanır. Tuz lambalarının yapımında kaya tuzundan yararlanılır. Kullanılan kaya tuzu normal tuzdan farklı birçok özelliğe sahiptir bu nedenle tuz lambasının faydaları kullanılan kaya tuzuna bağlıdır denebilir.

dogal-kucuk
tuz lambası

Hava kirliliği özellikle büyük şehirlerde rahatsız edici boyutlara ulaşmış durumdadır. Kirli havanın neden olduğu olumsuzluklardan kurtulmanın en etkili yolu hava kirliliği olan ortamdan uzaklaşmak ve doğa ile iç içe bir yaşam tarzını benimsemektir. Ama her insan işini, okulunu ve diğer bazı imkanlarını bırakma şansına sahip değillerdir. Bu durumda yaşanan ortamın hava kalitesini arttırmak seçeneği öne çıkar. Tuz lamba tam olarak bu noktada önemli bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır.

Tuz lambasının faydaları

  • Bulunduğu ortamın hava kalitesini iyileştirir. Bu nedenle solunum yollarındaki problemlere ve alerjik etkenli oluşumlara karşı faydalı etkileri vardır
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarının görülme oranları görülür derece azalmasını sağlar
  • Negatif iyonlar yaydığı için gevşemeyi ve sakinleşmeyi sağlar
  • Baş ağrısına ve migrene karşı faydalı etkileri vardır
  • fiziksel olarak oluşan yorgunlukları gidermek
  • Vücudun daha zinde kalmasını sağlar ve sonuç olarak daha canlı bir yapıya kavuşmasını sağlar ve kolayca hastalanmasını önler
  • Konsantrasyonun artmasını sağladığı için verimin artmasını sağlar
dogal-buyuk-1
tuz lambası

Ruhsal açıdan olumlu gelişmelerin olması için negatif iyonların olması gereklidir. Tuz lambasının faydaları bu noktada ortaya çıkar çünkü bu lambaların olumlu etkilerinin temelinde negatif iyon yayma etkileri bulunmaktadır. Tuz lambalarının negatif iyonları yayma etkileri hava kalitesini arttırıcı bir etken olarak gösterilmesinin ana nedeni olarak negatif iyonların havadaki vitamin olarak değerlendirilmesidir. Negatif iyonların aksine havada pozitif yüklü iyonların sayıca daha fazla olmasının sonuçları arasında stres artması ve sonuç olarak daha sinirli olmak, kaslarda yorgunluk olması nedeni ile halsizlik olması ve konsantrasyonda güçlük çekilmesidir. Oysa tuz lambaları havadaki negatif iyon sayısının artmasını sağlayacak olumsuz etkilere neden olabilen pozitif iyon sayısının dengelenmesini sağlar ve sonuç olarak olumsuz etkilerin azalmasını sağlar.

Tuz lamba arasında havada bulunan bakteri, virüs, toz ve polen gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilen zararlıları kendisine doğru çekebilmesi bulunur. Örneğin şehirden uzak bir ortamdaki nehir kıyısı, dağ eteği ve şelalelerin olduğu ortamlarda insanın kendisini son derece rahat ve fiziksel olarak daha zinde hissetmesinin ana nedeni bu ortamlardaki havada çok yüksek oranda negatif iyon bulunmasıdır. Günümüzde insanlar yaşadıkları şehir hayatında da bu etkileri görmek istediğinden bu ürünün fayda sağladığı konusunda ikna olmuş durumdadırlar.Bu nedenle havadaki negatif iyon sayısını artıcı cihazlar kullanabilmektedir. Ancak tuz lambalarının hem daha ekonomik olmaları hem de doğal yapıda olmaları nedeniyle tuz lambası kullanmaya yönelmektedirler.

Günlük hayatta kullanılan cep telefonu, televizyon, bilgisayar ve diğer elektronik cihazların yaydıkları elektromanyetik dalgaların olumsuz etkilerini önleyebilmek de tuz lambasının faydaları arasındadır. Çünkü bu cihazların zararlı etkileri sanılandan fazla olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhabalar...
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim.